Tatilimin Akhisar ‘ da geçen kısmında Bacanağımla birlikte yöreye has lezzetleri tadalım istedik.. Akhisar ‘ ın en ünlü lezzetlerinden birisi de tabiî ki KOKOREÇ.. Yıllardır babadan oğla geçerek aile geleneklerini sürdüren lokantaların onlarca yıllık hikayelerinin kulaktan kulağa anlatıldığı bu damak cenneti ilçede uğrak yerimiz Şölen Kokoreççisi oldu..

Ustasının imzasını taşıyan kokoreçler ile hiç de boş geçilmediğini tahmin ettiğimi bu yerde hoş beş , doyurucu ve lezzet dolu bir yarım saat geçirdik.. İki tip kokoreç hazırladıklarını saçta ve şişte çeşitleriyle farklı seçenekler sunduklarını gördüm.. Her ikisinden de birer tane tattık..

Yediklerimize yine buraya has dövme yayık ayranı eşlik etti. Bu arada tek tip diye bildiğim yayık ayranının birkaç farklı çeşidi olduğunu da öğrendim.. En bilinen haliyle yayık ayranı sallama usulü hazırlanırmış.. Ama bizim içtiğimiz türü büyük tahta kutularında kürek misali uzun saplı aparatlarıyla döve dövme hazırlanıyormuş.. Adını da buradan alıyormuş..

Son yediğimiz partinin içine bir de parça dalak attırınca lezzetin ikiye katlandığını gördüm.. Benim tavsiyem her gittiğiniz yöreyi kendilerine has lezzetleriyle de unutulmazlarınız arasına almanızdır… Akhisar ‘a geldiğiniz de sorup soruşturup Şölen Kokoreççisine uğramanızı tavsiye ederim..

Sevgi ve Saygılarımla… FIRAT ÖÇAL

firatocalHAYATİNSANMEDYAÖzgürlükYaşamakhisar,ayran,gezgin,gezi,HAYAT,haz,İNSAN,kokareç,kültür,lezzet,MEDYA,memleket,mutluluk,otantik lezzet,öz,Özgürlük,tatil,temizlik,varoluş,Yaşam,yaşama devinci,yaşama lezzeti,yaşama sevicni,yaşama sevinci,yayık ayranı,yazarlık,yerel,yiyecekTatilimin Akhisar ‘ da geçen kısmında Bacanağımla birlikte yöreye has lezzetleri tadalım istedik.. Akhisar ‘ ın en ünlü lezzetlerinden birisi de tabiî ki KOKOREÇ.. Yıllardır babadan oğla geçerek aile geleneklerini sürdüren lokantaların onlarca yıllık hikayelerinin kulaktan kulağa anlatıldığı bu damak cenneti ilçede uğrak yerimiz...Hayatı ve İnsanı Anlatan Ciddi Yazılar